Original: $181.32
-65%$181.32
$63.46The Story
EFFORTLESS SWIFT EXPERIENCEÂ
Immerse yourself in the effortless running experience of the Mizuno Neo Zen 2, an elevated daily trainer with a nitrogen-injected midsole for a new generation of performance and comfort.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Bouncy |
| WAVE TECHNOLOGY | N/A |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt (Nitrogen Infused) |
| OUTSOLE | Blown Rubber |
| UPPER MATERIALÂ | Knit |
| WEIGHT | 250g |
| OFFSET | 6mm H: 40.5mm / F:34.5mm |
| VEGAN | Yes |
| SIZE RANGEÂ | 5 - 12, 13 |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
EFFORTLESS SWIFT EXPERIENCEÂ
Immerse yourself in the effortless running experience of the Mizuno Neo Zen 2, an elevated daily trainer with a nitrogen-injected midsole for a new generation of performance and comfort.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Bouncy |
| WAVE TECHNOLOGY | N/A |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt (Nitrogen Infused) |
| OUTSOLE | Blown Rubber |
| UPPER MATERIALÂ | Knit |
| WEIGHT | 250g |
| OFFSET | 6mm H: 40.5mm / F:34.5mm |
| VEGAN | Yes |
| SIZE RANGEÂ | 5 - 12, 13 |






















