Original: $170.44
-65%$170.44
$59.65The Story
For runners of all experience levels seeking an energetic super trainer that excels during longer runs and up-tempo sessions.
FEEL SWIFT, OWN YOUR RUNÂ
The epitome of swift running, the brand new Mizuno Neo Vista 2 now features a lighter and bouncier nitrogen infused midsole with a more breathable upper for an effortless Super Trainer experience. Fits true to size - the Knit upper has a snug, secure feel, but stretches when needed to remain comfortable during the run.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Bouncy |
| WAVE TECHNOLOGYÂ | Wave Plate |
| MIDSOLE FOAMÂ | MIZUNO ENERZY nxt, MIZUNO ENERZY nxt (nitrogen infused) |
| OUTSOLE | Bloom Rubber |
| UPPER MATERIALÂ | Knit |
| WEIGHT | 225g |
| OFFSET | 8mm H:44.5mm / F:36.5mm |
| VEGAN | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
For runners of all experience levels seeking an energetic super trainer that excels during longer runs and up-tempo sessions.
FEEL SWIFT, OWN YOUR RUNÂ
The epitome of swift running, the brand new Mizuno Neo Vista 2 now features a lighter and bouncier nitrogen infused midsole with a more breathable upper for an effortless Super Trainer experience. Fits true to size - the Knit upper has a snug, secure feel, but stretches when needed to remain comfortable during the run.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Bouncy |
| WAVE TECHNOLOGYÂ | Wave Plate |
| MIDSOLE FOAMÂ | MIZUNO ENERZY nxt, MIZUNO ENERZY nxt (nitrogen infused) |
| OUTSOLE | Bloom Rubber |
| UPPER MATERIALÂ | Knit |
| WEIGHT | 225g |
| OFFSET | 8mm H:44.5mm / F:36.5mm |
| VEGAN | Yes |






















