Original: $144.33
-65%$144.33
$50.52The Story
Runners seeking a premium super shoe for workouts and race day that provides maximum propulsion during their fastest efforts.
Ideal for race day from 10km up to marathon distance.MASTERFUL SPEED
Discover effortless running in the Wave Rebellion Pro 3, our fastest and most innovative race shoe to date. Perfect for chasing your PB on race day as well as faster workouts. Fit Advice - Being a performance fit, the Wave Rebellion Pro 3 will hug the foot more closely than a traditional trainer. Due to this, we recommend you order your normal size for an optimised fit, or a half size up if you want extra room.| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Fast |
| WAVE TECHNOLOGY | Carbon-Fibre infused Wave Plate |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY XP (Nitrogen-Infused) |
| OUTSOLE | G3 |
| UPPER MATERIAL | Engineered Mesh |
| WEIGHT | 225g |
| OFFSET | 4mm H: 39.5mm / F: 35.5mm |
| VEGAN | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Runners seeking a premium super shoe for workouts and race day that provides maximum propulsion during their fastest efforts.
Ideal for race day from 10km up to marathon distance.MASTERFUL SPEED
Discover effortless running in the Wave Rebellion Pro 3, our fastest and most innovative race shoe to date. Perfect for chasing your PB on race day as well as faster workouts. Fit Advice - Being a performance fit, the Wave Rebellion Pro 3 will hug the foot more closely than a traditional trainer. Due to this, we recommend you order your normal size for an optimised fit, or a half size up if you want extra room.| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Fast |
| WAVE TECHNOLOGY | Carbon-Fibre infused Wave Plate |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY XP (Nitrogen-Infused) |
| OUTSOLE | G3 |
| UPPER MATERIAL | Engineered Mesh |
| WEIGHT | 225g |
| OFFSET | 4mm H: 39.5mm / F: 35.5mm |
| VEGAN | Yes |






















