Original: $181.32
-65%$181.32
$63.46The Story
Experience effortless everyday running with the Mizuno Neo Zen 2. This dynamic daily trainer blends plush cushioning and a springy, stable ride thanks to its nitrogen‑infused MIZUNO ENERZY NXT midsole and Smooth Speed Assist geometry. A redesigned engineered mesh and knit upper locks in comfort and breathability, while the stable platform empowers confident strides from easy runs to tempo efforts. Whether you’re logging daily miles or pushing the pace, the Neo Zen 2 delivers responsive energy return and dependable comfort for a wide range of runners.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Bouncy |
| WAVE TECHNOLOGY | N/A |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt (Nitrogen Infused) |
| OUTSOLE | Blown Rubber |
| UPPER MATERIALÂ | Knit |
| WEIGHT | 210g |
| OFFSET | 6mm H: 40.5mm / F:34.5mm |
| VEGAN | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Experience effortless everyday running with the Mizuno Neo Zen 2. This dynamic daily trainer blends plush cushioning and a springy, stable ride thanks to its nitrogen‑infused MIZUNO ENERZY NXT midsole and Smooth Speed Assist geometry. A redesigned engineered mesh and knit upper locks in comfort and breathability, while the stable platform empowers confident strides from easy runs to tempo efforts. Whether you’re logging daily miles or pushing the pace, the Neo Zen 2 delivers responsive energy return and dependable comfort for a wide range of runners.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Bouncy |
| WAVE TECHNOLOGY | N/A |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt (Nitrogen Infused) |
| OUTSOLE | Blown Rubber |
| UPPER MATERIALÂ | Knit |
| WEIGHT | 210g |
| OFFSET | 6mm H: 40.5mm / F:34.5mm |
| VEGAN | Yes |





















