Original: $195.10
-65%$195.10
$68.28The Story
LIGHTEN UP
Revolutionised for maximum protection and comfort, the Wave Sky 9 defines what it means to Float on your run. Perfect for long, easy runs and recovery runs when you want maximum comfort and protection. Available in Standard and Wide widths.
Fit Advice -Â The woven upper hugs the foot securely and does taper towards the forefoot. We recommend selecting your normal size, but if you want more forefoot room, select a half size up.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Soft |
| WAVE TECHNOLOGY | Foam Wave |
| MIDSOLE FOAMÂ | MIZUNO ENERZY nxt (nitrogen-infused), MIZUNO ENERZY |
| OUTSOLEÂ | Blown Rubber X10 |
| UPPER MATERIAL | Smooth Stretch Woven |
| WEIGHT | 240g |
| OFFSET | 6mm H:44mm / F: 38mm |
| VEGAN | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
LIGHTEN UP
Revolutionised for maximum protection and comfort, the Wave Sky 9 defines what it means to Float on your run. Perfect for long, easy runs and recovery runs when you want maximum comfort and protection. Available in Standard and Wide widths.
Fit Advice -Â The woven upper hugs the foot securely and does taper towards the forefoot. We recommend selecting your normal size, but if you want more forefoot room, select a half size up.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Soft |
| WAVE TECHNOLOGY | Foam Wave |
| MIDSOLE FOAMÂ | MIZUNO ENERZY nxt (nitrogen-infused), MIZUNO ENERZY |
| OUTSOLEÂ | Blown Rubber X10 |
| UPPER MATERIAL | Smooth Stretch Woven |
| WEIGHT | 240g |
| OFFSET | 6mm H:44mm / F: 38mm |
| VEGAN | Yes |





















