Original: $108.79
-65%$108.79
$38.08The Story
For runners of all experience levels seeking a light and energetic daily trainer.
Ideal for for everything from gear-changing daily runs through to higher intensity tempo sessions.
EFFORTLESS SWIFT EXPERIENCE
Immerse yourself in the effortless running experience of the Mizuno Neo Zen, a modern daily trainer with a nitrogen-injected midsole for a new generation of performance and comfort.
Perfect for swift, daily kms that can push the pace if you're feeling it.
Fits true to size - the Knit upper has a snug, secure feel, but stretches when needed to remain comfortable during the run.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Bouncy |
| WAVE TECHNOLOGY | N/A |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt (Nitrogen Infused) |
| OUTSOLE | Blown Rubber |
| UPPER MATERIALÂ | Knit |
| WEIGHT | 200g |
| OFFSET | 6mm H: 39.5mm / F:33.5mm |
| VEGAN | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
For runners of all experience levels seeking a light and energetic daily trainer.
Ideal for for everything from gear-changing daily runs through to higher intensity tempo sessions.
EFFORTLESS SWIFT EXPERIENCE
Immerse yourself in the effortless running experience of the Mizuno Neo Zen, a modern daily trainer with a nitrogen-injected midsole for a new generation of performance and comfort.
Perfect for swift, daily kms that can push the pace if you're feeling it.
Fits true to size - the Knit upper has a snug, secure feel, but stretches when needed to remain comfortable during the run.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Bouncy |
| WAVE TECHNOLOGY | N/A |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt (Nitrogen Infused) |
| OUTSOLE | Blown Rubber |
| UPPER MATERIALÂ | Knit |
| WEIGHT | 200g |
| OFFSET | 6mm H: 39.5mm / F:33.5mm |
| VEGAN | Yes |





















