Original: $195.10
-65%$195.10
$68.28The Story
FLOATING STABILITY
Experience the best floating sensation with seamlessly integrated stability in the max cushioned and protective Wave Horizon 9.
Perfect for comfortable and supported running and walking.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Soft |
| WAVE TECHNOLOGY | Foam Wave |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt, MIZUNO ENERZYÂ |
| OUTSOLE | Solid Rubber X10 |
| UPPER MATERIAL | Smooth Stretch Woven |
| WEIGHT | 275g |
| OFFSET | 8mm - H:41mm / 33mm |
| VEGAN | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
FLOATING STABILITY
Experience the best floating sensation with seamlessly integrated stability in the max cushioned and protective Wave Horizon 9.
Perfect for comfortable and supported running and walking.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Soft |
| WAVE TECHNOLOGY | Foam Wave |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt, MIZUNO ENERZYÂ |
| OUTSOLE | Solid Rubber X10 |
| UPPER MATERIAL | Smooth Stretch Woven |
| WEIGHT | 275g |
| OFFSET | 8mm - H:41mm / 33mm |
| VEGAN | Yes |





















