Original: $134.17
-65%$134.17
$46.96The Story
RIDE THE NEXT WAVE Re-engineered from the ground up, the Wave Rider 29 delivers a more energetic ride while retaining the amazing versatility that Mizuno's best selling running shoe is known for. Perfect for easy daily runs as well as more steady efforts.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Balanced |
| WAVE TECHNOLOGY | Wave Plate |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt Nitrogen Infused |
| OUTSOLE | Blown Rubber, X10 |
| UPPER MATERIAL | Jacquard Air Mesh |
| WEIGHT | 225g |
| OFFSET | 12mm H: 38.5mm / F: 28.5mm |
| VEGAN | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
RIDE THE NEXT WAVE Re-engineered from the ground up, the Wave Rider 29 delivers a more energetic ride while retaining the amazing versatility that Mizuno's best selling running shoe is known for. Perfect for easy daily runs as well as more steady efforts.
| SURFACE | Road |
| CUSHIONING | Balanced |
| WAVE TECHNOLOGY | Wave Plate |
| MIDSOLE FOAM | MIZUNO ENERZY nxt Nitrogen Infused |
| OUTSOLE | Blown Rubber, X10 |
| UPPER MATERIAL | Jacquard Air Mesh |
| WEIGHT | 225g |
| OFFSET | 12mm H: 38.5mm / F: 28.5mm |
| VEGAN | Yes |





















